Nominacja profesorska dla Krzysztofa Jamroziaka

PolitechnikaWrocławska ma czworo nowych profesorów tytularnych. Wśród nich znalazł się prof. Krzysztof Jamroziak z naszej katedry.

Poniżej krótka charakterystyka nowego profesora:

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (obecnie Akademia Wojsk Lądowych) którą ukończył w 1990 r. Z tą uczelnią związany był przez 30 lat. W jej strukturach pełnił obowiązki na wielu stanowiskach służbowych i dydaktyczno-naukowych.

Z Politechniką Wrocławską związał się w roku 1995, rozpoczynając studia na Wydziale Mechanicznym, gdzie w 1997 r. uzyskał tytuł zawodowy magistra na kierunku mechanika i budowa maszyn. W 2004 r. obronił pracę doktorską na tym samym wydziale w dyscyplinie mechanika. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2014 r. nadany przez Radę Naukową Wydziału Mechanicznego PWr w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie naukowej – mechanika (inżynieria mechaniczna). Od marca 2017 r. zatrudniony był w Katedrze Mechaniki i Inżynierii Materiałowej (obecnie Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej) Wydziału Mechanicznego, gdzie obecnie pracuje, realizując zadania wynikające ze stanowiska badawczo-dydaktycznego.

Zainteresowania naukowe prof. Krzysztofa Jamroziaka dotyczą materiałów kompozytowych oraz ich wytrzymałości, właściwości mechanicznych w ujęciu zjawisk szybkozmiennych uderzenia balistycznego osłon balistycznych i identyfikacji w ujęciu nieliniowej dynamiki. Opracował własną metodykę wyznaczania właściwości materiałów obciążonych impulsowo, przyjmując wypracowaną w katedrze teorię równań bilansu energii i mocy. Szczególną uwagę koncentruje na tępych urazach organów ludzkich w ujęciu fizycznym i biomechanicznym za osłoną balistyczną. Główną problematyką tych dociekań naukowych jest poszukiwanie korelacji pomiędzy parametrami fizycznymi BFD, a parametrami medycznymi TBI.

Jego aktywność naukowa oraz organizacyjna związana jest w głównej mierze z obszarem badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Jest to związane m.in. z kompetencjami do prowadzenia badań z wykorzystaniem uzbrojenia strzeleckiego i uprzednio kierowaną działalnością koncesjonowaną wynikającą z odpowiedniej ustawy oraz posiadania poświadczenia bezpieczeństwa dla warunków krajowych/NATO/EU. W tym też zakresie uczestniczył/uczestniczy w większości projektów badawczych realizowanych w konsorcjach naukowo-przemysłowych. Takim przykładem był program pod kryptonimem Pegaz lub obecnie rozpoczynający się projekt z programu: European Defence Fund (EDF).

Za istotny element w pracy naukowej prof. Krzysztof Jamroziak uważa rozwój młodej kadry naukowej. W tym zakresie wypromował trzech doktorów. Pod jego opieką naukową kolejnych trzech doktorantów (w tym jeden obcokrajowiec) realizuje zagadnienia z zakresu balistyki końcowej. W rozwoju naukowym kładzie nacisk na współpracę z innymi jednostkami naukowymi, dzięki temu posiada wieloletnią współpracę z kilkoma uniwersytetami krajowymi i zagranicznymi (Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Śląska, National Technical University of Ukraine „Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”, University of Porto, Kaunas University of Technology, Riga Technical University, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacau).

Wojciech Myszka
Wojciech Myszka
Administrator strony

Ja tu tylko sprzątam…