Startupy, Sushi i Silicon Valley: Międzykulturowa przedsiębiorczość, czyli lekcje z Japonii, USA i Europy

Streszczenie

W świecie innowacji naukowych i przedsiębiorczości, droga od niszowych badań do powszechnej adopcji rzadko bywa prosta. Podróż, w którą prelegent chciałby zabrać słuchaczy, trudno byłoby bardziej zróżnicować. Zaczynając od ogólnie pojętego pogranicza nano-i mikrotechnologii, od skomplikowanych metod wytwarzania membran wykonanych z azotku krzemu o grubości 130 nm, do wdrożenia rozległej sieci czujników środowiskowych na przestrzeni kilometrów kwadratowych rekultywowanych gruntów w odległej prefekturze Akita w Japonii.

Data
cze 12, 2024 11:15 — 13:00
Wydarzenie
Seminarium Dynamiki
Miejsce
117 B1

Na kolejnym, środowym seminarium, Pan dr inż. Wojciech Buła zabierze nas w interesującą podróż związaną z próbami wdrażania nowoczesnych technologii i przekształcania ich w produkty rynkowe.

Ta interdyscyplinarna podróż nie polegała tylko na łączeniu elektroniki z biologią; była nawigacją w świecie, w którym prototypy laboratoryjne, skierowane na niszowe rynki o wysokiej marży, stopniowo przekształcały się w tanie innowacje w opiece zdrowotnej, przeznaczone dla masowego odbiorcy. Mikrofluidyka potrzebowała ponad trzech dekad, aby zbliżyć się do masowego rynku, prelegent ma znacznie mniej czasu, aby o tym opowiedzieć.

Podróż dr Buły obejmowała również obalanie mitów — wyjaśnianie systemów mikroprzepływowych tym, którzy woleli czasami przypisywać ich działanie „czarnej magii”, co nie było łatwym zadaniem; nieoczekiwane imprezy z ćmami (Spodoptera littoralis), które oprócz namacalnych efektów naukowych, podkreślały nieprzewidywalny charakter badań i znaczenie zachowania poczucia humoru w obliczu wzlotów i upadków.

To wystąpienie to zaproszenie do odkrywania przypadkowego, czasem kapryśnego świata innowacji naukowych oczami kogoś, kto doświadczył tego z pierwszej ręki.

Wojciech Piotr Buła, PhD, EMBA:

Posiada niekonwencjonalne doświadczenie łączące światy nauki, akademii, biznesu i przedsiębiorczości oraz 20 lat doświadczenia w sektorach deep-tech, IoT i MedTech.

Był współzałożycielem i CTO Bisu, amerykańsko-japońskiego start-upu z branży opieki zdrowotnej z siedzibą w Tokio, oraz absolwentem akceleratora HAX/SOSV, Batch 11, kampus Shenzhen, Chiny.

Wojciech jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Przez większość swojego życia zawodowego zajmował się pracą naukową. Obronił doktorat w Instytucie Nanotechnologii MESA+ na Uniwersytecie w Twente w Holandii. Jego interdyscyplinarne badania skupiały się na:

  • mikofluidyce, analitycznych systemach lab-on-a-chip,

  • elektronice mikrosystemów, zintegrowanych systemach, IoT, MEMS, nanotechnologii, chemii,

  • biologii, badaniach środowiskowych i systemach dla inteligentnego rolnictwa.

Ponadto Wojciech uczył studentów i doktorantów na różnych uniwersytetach na całym świecie, w tym na Uniwersytecie w Twente, Uniwersytecie w Hiroszimie, Uniwersytecie Tokijskim, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem i współautorem ponad 40 prac w recenzowanych międzynarodowych czasopismach i materiałach konferencyjnych, a także złożył ponad 20 zgłoszeń patentowych. Dzięki swojej pracy w Bisu, zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Good Design Awards, UK Tech Rocketship Awards, Johnson&Johnson Innovation, MedTech Innovator, The Edison Awards i CES 2020 HIS Markit Innovation.

Jako co-founder i doradca w ImmunoTronics, Wojciech przyczynia się do rozwoju zaawansowanych technologii medycznych do wczesnego wykrywania sepsy, a w ramach Blackgate Consulting wspiera młode startupy. Ukończył z pierwszą lokatą I edycję studiów MBA for Startups w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Obecnie pełni obowiązki CEO w Orthoget.